Masterpro Nivo Slider 3.xMasterpro Nivo Slider 3.xMasterpro Nivo Slider 3.xMasterpro Nivo Slider 3.xMasterpro Nivo Slider 3.xMasterpro Nivo Slider 3.xMasterpro Nivo Slider 3.xMasterpro Nivo Slider 3.xMasterpro Nivo Slider 3.x
Kutatóintézetünk székhelye
Tarcal, a mézédes források földje
Különleges pincék
Kincset érő borok
Borkóstolás, élményszüret
Kiváló szőlőültetvények
Egységes fajták
Felejthetetlen zamatok, ízek
Összhangban a természettel

Növényvédelmi előrejelzés a Tokaji Borvidékre, 2018. április 18-24. közötti időszakra

 

    Az enyhe tél során a szőlő gond nélkül áttelelt. A hűvösebb márciust követően a szőlő fejlődése később indult meg, az előző évhez képest több napos lemaradásban volt. Az áprilisban beköszöntött meleg viszonyok között felgyorsult a szőlő fejlődése. Rügypattanás az ültetvények többségében megtörtént, levélfejlődés állapotában van a szőlő. Egyes tőkéken azonban már láthatunk 1-3 kiterült levéllel rendelkező hajtásokat is.  

A rügypattanás időpontja T85-ös Furmintnál az elmúlt években

 

Furmint T85-ös tőke a Bakonyi-dűlőben április 17-én

 

Lisztharmat

    Április első felében a borvidék több pontján megtörtént az aszkospóraszóródás, azonban fertőzés nem történt, ugyan is a szőlő még nem volt a primer fertőzéshez szükséges fenológiai állapotban. A védekezés egyelőre még nem szükséges!

 

Peronoszpóra

    A védekezés jelenleg nem szükséges.

 

Amerikai szőlőkabóca

    Az amerikai szőlőkabóca ellen a tavasz első felében olajos készítménnyel elvégzett lemosó permetezéssel lehet védekezni, gyéríteni az áttelelő tojások számát. E célt szolgálja még a metszési nyesedék eltávolítása és megsemmisítése. A kabóca lárvái május végén, június elején jelennek meg, a védekezést a fiatal lárvák ellen kell majd időzíteni.

 

Tarka szőlőmoly

    A tarka szőlőmoly rajzása megkezdődött. Védekezési teendő egyelőre nincs. 

 

Tarka szőlőmoly imágói

 

Ékköves faaraszoló

    Kismértékű kártételével az idén is találkozhatunk az ültetvényekben. Védekezni csak nagyobb károsítás esetén indokolt. Azonban a szőlő gyors fejlődésével már nem tud jelentős kárt okozni ez a faj. A használható hatóanyagok: Bacillus thuringiensis, metoxifenozid, deltametrin, lambda-cihalotrin.

 

 

Atkák

    A szőlő fiatal levelein károsíthatnak a különböző atka fajok. Az idén is elvégeztük a tél-végi minta vizsgálatokat. Ez alapján nem találtunk a mintákban szőlő-gubacsatkát, a szőlő-levélatka egyedszáma is jelentősen visszaesett a korábbi évek eredményeihez képest. Ez azonban nem azt jelenti, hogy nem kell odafigyelnünk az atkákra. Kísérjük figyelemmel a hajtások fejlődését és a kártevők jelenlétét. Indokolt esetben szükséges lehet a növényvédőszeres beavatkozás. Kisebb mértékű fertőzés esetén emelt dózisú kénnel gyéríthetjük az atka állományt, erősebb fertőzés esetén speciális atkaölő készítmények alkalmazása lehet majd indokolt. Alkalmazható hatóanyagok: abamektin, spirodilofen, etoxazol. A védekezés során a kén készítményeket kiegészíthetjük olajos készítménnyel (pl. narancsolaj). Valamint a betelepített ragadozó atkák szabályozhatják a fitofág atkák egyedszámát.  

 

Szőlőtripsz

    A tél végén végzett vizsgálatok alapján a szőlőtripsz egyedszáma az elmúlt négy év legalacsonyabb értékeit mutatta. Ennek ellenére figyelnünk kell erre a kártevőre is. A szőlőtripsz az elmúlt években több ültetvényben okozott gondot a vegetáció elején. Szívogatásuk következtében a hajtáson, a levélen és levélnyélen parás foltok jönnek létre. A leveleken, a szívogatás helyén, a levél fejlődése megáll vagy lelassul, majd a károsítás helyén szabálytalan formájú lyukak alakulnak ki. Komolyabb méretű károsítás esetén a hajtások rövid ízközűek és kisméretűek, a levelek a színűk felé kanalasodnak, szélük pedig megbarnul. Ha a szőlő néhány leveles állapotában az időjárásban lehűlés következik be a növény fejlődése lelassul, akkor az a tripsz-kártétel erősödését okozhatja. Védekezni akkor indokolt, ha egy 3-4 leveles hajtáson 2-3, vagy több tripsz található. Szőlőben nincs olyan növényvédőszer, amely szőlőtripsz ellen engedélyezve lenne. Azonban korábbi vizsgálatok alapján három hatóanyag hatékonynak bizonyult a kártevővel szemben: narancsolaj (ökológiai gazdálkodásban is engedélyezett), spinozad (ökológiai gazdálkodásban is engedélyezett), abamektin.

 

Vad

   A szőlő fakadását követően a fiatal hajtásokat károsíthatja a vad. Távoltartásukra használhatunk emberi hajat, valamint állati zsiradék, vagy perlit/fakátrány/etil-merkaptán hatóanyagú készítményeket. Több termelőnek jó tapasztalata van a Vadalarm készülékeivel, mely ultrahangokkal riasztja a vadat.

 

 

Gyomszabályozás

    Az ültetvényekben erős gyomosodás látható, ennek oka a meleg időjárás és talajok jó vízellátottsága. A soraljak gyomszabályozására a szőlő fakadása után glifozát hatóanyagot használhatunk. Azonban el kell kerülni, hogy a permetlé a szőlő zöld részeire kerüljön! Ezért fontos szerepe van az időben és jól elvégzett törzstisztításnak, ami történhet kézi vagy kémiai úton. Magról kelő gyomnövények ellen, azok néhány leveles állapotában kell védekezni. Évelő gyomok ellen a magasabb dózist javasolt alkalmazni a növények intenzív növekedési fázisában. Apró szulák esetében virágzáskor kell kijutatni a gyomirtó szert, mezei aszat ellen pedig tőlevélrózsás állapotban. A glifozát felhasználása esetén úgy válasszuk meg a permetezés időpontját, hogy a kezelést követő 6 órán belül ne hulljon csapadék, hogy a hatóanyag maradéktalanul fel tudjon szívódni. A sorközök gyomszabályozására jó módszer a kaszálás.

    A növényvédelmi kezelések elvégzése előtt fontos tájékozódni az időjárási viszonyokról. A várható csapadékról a radarképekről kaphatunk információt (https://www.idokep.hu/radar, vagy http://www.met.hu/idojaras/aktualis_idojaras/radar/). Abban az esetben, ha a permetezés közben elered az eső, az utolsó egy órában kezelt területeken célszerű újra elvégezni a növényvédelmi beavatkozást, mivel a kijuttatott permetlének körülbelül egy óra szükséges a megszáradáshoz.

 

Az elmúlt hét hőmérséklet és csapadék adatai:

2018.04.09-15.

átlaghőmérséklet (°C)

heti csapadék (mm)

Sárospatak Királyhegy

18

3,5

Hercegkút Gombos

16,34

5,6

Hercegkút Hosszúhegy

17,5

7,2

Bodrogolaszi Pajzos

16,39

5,4

Tolcsva Nyakvágó

16,54

3,7

Erdőbénye Lőcse

16,61

1,5

Vámosújfalu Rány

17,06

3,5

Olaszliszka Haraszt

-

-

Szegi Poklos

17,31

2,7

Tarcal Vinnai

-

-

Tokaj Hétszőlő

18,19

8,6

Bodrogkeresztúr Dereszla

16,67

3,4

Mád Betsek

15,66

3,6

Mád Juharos

17,54

2,3

Mád Úrágya

18,59

9,2

Tállya Nyergesek

17,66

12,6

Abaújszántó Kassaváros

18,26

0,8

 

Várható időjárás 2018.04.18-24.

    A következő napokban is 20oC fok körüli napi maximum hőmérsékletre kell számítanunk. Éjszakánként a hőmérséklet 7-10oC fokig hűl vissza. Csapadék nem várható.

   

           Pableczki Bence

                                                                                 Növényorvos

 

 

Feliratkozás hírlevélre

Információk - Hírek - Rendezvények értesüljön első kézből.