Masterpro Nivo Slider 3.xMasterpro Nivo Slider 3.xMasterpro Nivo Slider 3.xMasterpro Nivo Slider 3.xMasterpro Nivo Slider 3.xMasterpro Nivo Slider 3.xMasterpro Nivo Slider 3.xMasterpro Nivo Slider 3.xMasterpro Nivo Slider 3.x
Kutatóintézetünk székhelye
Tarcal, a mézédes források földje
Különleges pincék
Kincset érő borok
Borkóstolás, élményszüret
Kiváló szőlőültetvények
Egységes fajták
Felejthetetlen zamatok, ízek
Összhangban a természettel

Növényvédelmi előrejelzés a Tokaji Borvidékre, 2018. május 03-08. közötti időszakra

 

    Az időjárás nyárias, e körülmények között a szőlő fejlődése továbbra is erőteljes. A hajtások 6-10 leveles állapotban vannak. A virágzatok jól láthatóak.

 

Furmint T92-es tőke a Bakonyi-dűlőben május 2-án

 

Lisztharmat

    A lisztharmat elleni megelőző védekezést kontakt hatóanyaggal (kén, meptildinokap) megkezdhetjük. A kén hatása 15 fok alatt sokat romlik, hűvösebb körülmények között a meptildinokap használata ajánlott.

 

Peronoszpóra

    A peronoszpóra elleni védekezés a száraz időjárás okán nem indokolt. Ez alól kivétel Szegi, Olaszliszka és Erdőbénye térsége, ahol április 24-én 10 mm-t meghaladó csapadék hullott. Itt elindulhatott a peronoszpóra fertőzése. Ezt támasztják alá a meteorológiai állomások is. A védekezésre kontakt szereket használjunk (metiram, mankoceb, ökológiai gazdálkodásban réz készítmény).

 

Tarka szőlőmoly

    A rajzás menetében és a fogott egyedek számában eltérések lehetnek ültetvényként és dűlőnként. A tarcali Bakonyi-dűlőben a hétvégén volt a tarka szőlőmoly rajzáscsúcsa. A lárvák tömeges megjelenése a rajzáscsúcsot követően 7-14 nap múlva várható. Fejlődésgátló készítményekkel (metoxifenozid, indoxakarb) történő kezelés esetén a védekezés a napokban esedékes. A tömeges lárvakelés idején védekezhetünk Bacillus thuringiensis vagy piretroid hatóanyagú készítménnyel is.

 

Tarka szőlőmoly imágói

 

Atkák

    Sokfelé találkozhatunk az ültetvényekben a szőlő-gubacsatka és a szőlő-levélatka kártételével is. Fordítsunk figyelmet az atkák károsítására, komolyabb kártétel a várható termésre is negatív hatással lehet. Gubacsatka ellen a gubacsok nemezesedéséig tudunk hatékonyan védekezni. Kisebb mértékű fertőzés esetén emelt dózisú kénnel gyéríthetjük az atka állományt, erősebb fertőzés esetén speciális atkaölő készítmények alkalmazása indokolt. Alkalmazható hatóanyagok: abamektin, spirodiklofen, etoxazol. A védekezés során a kén készítményeket kiegészíthetjük olajos készítménnyel (pl. narancsolaj). Valamint a betelepített ragadozó atkák szabályozhatják a fitofág atkák egyedszámát.  

            Az elmúlt években, egyes ültetvényekben komoly problémát okozott a szilva-takácsatka. Az idén is számíthatunk károsítására. A kártevő ellen most tudunk hatékonyan védekezni. A kezelés során fontos, hogy a növényvédő szerrel jó fedettséget érjünk le a levelek fonáki oldalán is. A hatékonyság javítása érdekében tapadásfokozó készítményt is használhatunk. A szilva-takácsatka jelenléte és károsítása esetén az abamektin és a spirodiklofen hatóanyagú készítményekkel védekezhetünk.

 

Szőlő-gubacsatka kártétele

 

Szőlőtripsz

    A szőlőtripsz károsítása többfelé megfigyelhető. Kártétele különösen a szőlő párleveles hajtásain jelentős. A fiatal hajtások fejlődése gyengébb. A kártevő ellen abamektin és narancsolaj tartalmú készítményekkel tudunk védekezni.

 

Szivarsodró eszelény

    Megjelentek a szivarsodró eszelény első károsított levelei. A szivarszerűen összesodort levelekben a kártevő petéi találhatóak meg. Az ültetvényben megtalált szivarokat ajánlott összegyűjteni és megsemmisíteni. 

 

Szivarsodró eszelény károsítás közben

 

Vad

    A vad károsítása több ültetvényben is megjelent. Nagyobb gondot főleg az erdő-közeli ültetvényekben okozhatnak. Táplálékforrás gyanánt és vízhiány miatt kereshetik fel az ültetvényeket. Távoltartásukra használhatunk emberi hajat, valamint állati zsiradék, vagy perlit/fakátrány/etil-merkaptán hatóanyagú készítményeket. Több termelőnek jó tapasztalata van a Vadalarm készülékeivel, mely ultrahangokkal riasztja a vadat.

 

Vadkár

Gyomszabályozás

    A soraljak gyomszabályozására glifozát hatóanyagot használhatunk. Azonban el kell kerülni, hogy a permetlé a szőlő zöld részeire kerüljön! Ezért fontos szerepe van az időben és jól elvégzett törzstisztításnak, ami történhet kézi vagy kémiai úton. Magról kelő gyomnövények ellen, azok néhány leveles állapotában kell védekezni. Évelő gyomok ellen a magasabb dózist javasolt alkalmazni a növények intenzív növekedési fázisában. Apró szulák esetében virágzáskor kell kijutatni a gyomirtó szert, mezei aszat ellen pedig tőlevélrózsás állapotban. A glifozát felhasználása esetén úgy válasszuk meg a permetezés időpontját, hogy a kezelést követő 6 órán belül ne hulljon csapadék, hogy a hatóanyag maradéktalanul fel tudjon szívódni. A sorközök gyomszabályozására jó módszer a kaszálás.

    A növényvédelmi kezelések elvégzése előtt fontos tájékozódni az időjárási viszonyokról. A várható csapadékról a radarképekről kaphatunk információt (https://www.idokep.hu/radar, vagy http://www.met.hu/idojaras/aktualis_idojaras/radar/). Abban az esetben, ha a permetezés közben elered az eső, az utolsó egy órában kezelt területeken célszerű újra elvégezni a növényvédelmi beavatkozást, mivel a kijuttatott permetlének körülbelül egy óra szükséges a megszáradáshoz.

 

Az elmúlt hét hőmérséklet és csapadék adatai:

2018.04.24-05.01.

átlaghőmérséklet (°C)

heti csapadék (mm)

Sárospatak Királyhegy

19,03

2,5

Hercegkút Gombos

17,85

3,4

Hercegkút Hosszúhegy

18,55

4,8

Bodrogolaszi Pajzos

17,68

1,3

Tolcsva Nyakvágó

18,13

2,5

Erdőbénye Lőcse

18,15

12,1

Vámosújfalu Rány

18,09

3,5

Olaszliszka Haraszt

19,05

16,6

Szegi Poklos

18,9

19

Tarcal Vinnai

-

-

Tokaj Hétszőlő

19,48

0

Bodrogkeresztúr Dereszla

18,51

0,1

Mád Betsek

17,28

6,1

Mád Juharos

18,56

0,6

Mád Úrágya

19,65

0,1

Tállya Nyergesek

18,83

0,2

Abaújszántó Kassaváros

18,75

3,2

 

Várható időjárás 2018.05.03-08.

    Vasárnapig 28-30°C alakul a napi maximum hőmérséklet. Vasárnap és a jövő hét elején néhány fokkal visszaesik a hőmérséklet (23-25°C). Csapadékra a következő napokban nem kell számítanunk. Péntek délutántól megerősödik a szél, egészen hétfőn délutánig. 40-55 km/h széllökésekre készülhetünk.

 

           Pableczki Bence

                                                                                 Növényorvos

 

 

Feliratkozás hírlevélre

Információk - Hírek - Rendezvények értesüljön első kézből.